Aktualnie znajdujesz się na:

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej

Program Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025.

Lista gmin/powiatów, których wnioski zostały zatwierdzone wraz z rekomendowaną wysokością kwot przyznanych środków Funduszu Solidarnościowego na realizację Programu, została zamieszczona w załączniku pn. AOOzN 2025 BIP lista zatwierdzonych wniosków.

 

Nabór do Programu.

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych poinformowało o ogłoszeniu naboru wniosków w ramach resortowego programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2025.

 

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

 

Adresatami Programu są:

  1. dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
  1. o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  2. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
  3. traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

 

Na realizację Programu Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył kwotę 1 025 423 885,37 zł.

 

Terminy naboru wniosków w ramach Programu:

 

  1. Gmina/powiat składa wniosek (załącznik nr 1 do Programu) do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego dostępnego na stronie internetowej https://bfs.mrips.gov.pl, w terminie od dnia 29 lipca 2024 r. do dnia 26 sierpnia 2024 r.
  2. Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu (załącznik nr 3 do Programu) i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z Programu (załącznik nr 2 do Programu), w terminie do dnia 13 września 2024 r.
  3. Minister zatwierdza zbiorczą listę rekomendowanych wniosków w terminie 30 dni od dnia przekazania Ministrowi wszystkich list rekomendowanych wniosków wojewodów.

 

Szczegółowe informacje o Programie można uzyskać w Biurze Programów i Funduszy, Oddziale Programów Rozwoju Społecznego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim pod numerami telefonu: (71) 340-67-28; (71) 340-67-59; (71) 340-67-91.

liczba wejść: 581

Metryka strony

Data publikacji : 05.08.2024
Data modyfikacji : 05.11.2024
Rejestr zmian
Osoba publikująca: Elżbieta Gawryjołek
Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej
Autor :